Popis cesty:

31. Jasná vec (VI,A2 free M8- ) 6h.
P. Jackovič, M. Sim, I. Staroň, 10.2.2019
1. free OS: M. Radovský, I. Dekanovská, M8-, 6.3.2019
1. istené sólo: M.M., 3,5 hod., 21.3.2019

Narovnanie - Predlženie cesty (VI,A1)
P. Jackovič, M. Sim, 22.09.2019

Fototopo narovnania

Opis od prvovýstupcov:V nedeľu 10.2.2019 sme s Mirom a majstrom Jacom vyliezli novú líniu v SV stene Predného Soliska. Línia jasná, do očí bijúca si počkala práve na nás. Vedie výrazným kútom v spodnej časti steny a nad rampou pokračuje tiež parádnym kolmým kútom. Pôvodný plán pokračovať ďalej priamo stenou sa nekonal. Zospodu sme nevideli líniu ktorou by sa dalo liezť ďalej. Taká jednoliata skala bez výraznejšej poruchy. Možno tak v lete v lezečkách by to (ťažko) šlo. Naša cesta má štyri dĺžky, dve ľahké a dve ťažké. Tie vedú kolmými kútami kde sme pár metrov vyliezli voľne, no väčšinu technicky. Parádne technické lezenie za A2 ktoré si Miro na prvom konci lana riadne užil. Voľné prelezenie prvého kúta si ako tak viem predstaviť, druhého ani nie. Výzva pre silákov? Na štandoch sme osadili vždy jeden nit + dva nity vo výleze z prvého kúta, kde je dosť rozbitá skala. Na vrchol veže sme doliezli poslednou dĺžkou cesty "Samotári v dave" a na 3x zlanili späť na nástup.Snáď sa cesta dočká skorého opakovania a aj pokusov o voľné prelezenie.

Fototopo
Report James
Foto FB

Opis free prelezu:V ceste sme už raz boli s Janom Svrčekom, ale strašne fúkalo, tak sme vycúvali. Teraz bolo počasie ideálne, takže prvú dĺžku som vybehol a tešil som sa na druhú. Zdvojená sada friendov ma ťažila na boku, ale do veľkej špáry v kúte, sa naozaj hodili. Lezenie v kúte postupne graduje, s previsnutým výlezom, kde už čakajú dva nity, ktoré potešia, pretože je skala dosť rozbitá. Tento kút je cca za M7, fajný na rozohriatie, s pomerne dobrými nohami. Odporúčam mať lopatku na cepíne, založíte ju :-). Ďalšia dĺžka je len približovacia, pod ďalší kút, o ktorom som ani nebol presvedčený, či vôbec pôjde voľne vyliezť, ale času sme mali dosť, tak som skúsil. Veľmi delikátne lezenie, len po posledných zúbkoch hrotu, častokrát s nutnosťou cepín páčiť na sokola, aby človek nezletel, do tej poslednej, nie úplne ideálnej skoby :-). Na konci kútu sa nohy stratia úplne, takže len na trenie, som rozmýšľal nad paragánom, keby sa nebojím "pokrúteného"pádu z tejto polohy, asi by to bola najvhodnejšia technika. V tejto dĺžke zase treba tenké nožovky a aj dáka jednotka sa zíde a mikro friendy. Dĺžku som odistil z lezeckej pozície. Asi aj zato sa jedna skoba rozhodla atakovať Ivetku, počas letenia do doliny :-). Okrem prvej dĺžky som teda cestu preliezol OS. Obtiažnosť kľúčovej dĺžky je niekde okolo M8-.

Report James

Narovnanie - Predlženie cesty (VI,A1)
Opis:Ide o dve dlžky v kompaktnej skale. Pri zlanovaní cestou dole, obe dlžky cistili od volných blokov a lišajníku. Vravia, že po tomto ocistení by technická dlžka mala íst preliezt volne.
1 dlžka VI A1, 25m, postupová skoba + 2 nity na štande
2 dlžka VI, 40m, 1 postupový nit + 1 nit na štande

Report James