Vysoké Tatry - Lomnick�� ve��a Ve��k�� PP - 2211 m

Popis - štítu:
Veľká Lomnická veža je súčasťou Lomnického hrebeňa, ktorý vybieha na J z Lomnického štítu. Od jeho masívu je oddelená Lomnickým sedlom. Táto veža je na stranu Malej Studenej doliny značne členitá s množstvom vežičiek. Charakteristickým útvarom je veža s markantým previsom v hornej časti. Prvý priestup tohoto previsu známy ako cesta "Variant PP" v roku 1967 patrí P.Pochylému a J.Zrustovi.
Prístup pod stenu. Od Zamkovského chaty asi 15 minút na koniec Limbového hájika v dolnej časti Malej Studenej doliny. Odbočíme doprava cez sutinové pole a trávu, pomedzi kosodrevinu, až k veži s charakteristickým previsom.

Zostup zo štítu:

Zostup doprava kuloárom a pod stenu.

1. Čelnou stenou na ľavý pilier (V,A1 RP:7+) 8h.
J.Kulhavý, S.Lenart, J.Svrček, 28.6.1978

2. P.S. hrana (RP:8+)
R.Staruch a spol. marec-apríl 2003

3. Via Verona (VI+/A3-A4, OS VIII-) 12h.
P.Jackovič, I.Verner 1.7.1991, Cesta na pamiatku Zlatice Podhorskej
1. OS: P. Packo, M. Packo, 1. 8. 2004. (na 4 dĺžky)

4. Variant PP (V+/A2 RP:9+) 4h.
P.Pochylý, J.Zrust september 1967
2.leto:I.Dieška, J. Záhumenský 8.6.1968
1. Voľné opakovanie platňa: József Hímer, István Mozes, 1 AF. strecha - István Mózes , koniec mája 1982

Foto z voľného opakovania : facebook Tatrynfo

2.RP len platňa:8+, R.Brt, M.Wilford
1.RP celá cesta:9+ J.Vonderčík a spol.
Potrebné dlhé slučky do previsu. Cesta je vyskobovaná, v súčasnosti boli staré skoby nahradené novými zatemovanými U skobami - lezcami z Miskolcza.

5. Hrana PP variantu (V+/A2) 6h.
R.Teissler, K.Turpiš 13.3.1978
25 skôb, bong, hexcentre
Spodná dĺžka po rampu RP V+, (pôvodne V,A0), 23. 9. 2010 M. Peťo, I. Staroň počas voľného prelezu cesty Arkáda.

6. Pitahaya (VII-) 8h.
B.Turček, M.Medvec 20.5.2005

Materiál:Sada skôb,stoperov a friendov. V ceste zdola osadené 4 nity. (2 na stanovištiach,2 postupové). Zostup: zlanenie cestou podľa schémy. Smer výstupu - pozri tiež foto z cesty.

Pozn: Ahoj, V ceste Pytahaya na Velkou Lomnickou vezu je volny nyt, kyve se, jako kdyby byla vyvrtana moc velka dira, rukou vytahnout nesel, slanovat jsem si z nej netroufl. Je to v miste posledniho slaneni (ma se ztama slanovat 60m na zem), je tam nyt s mailonou, nad nytem je plotna VII-. (L. Samohyl.)

7. Arkáda (VII+,A4e, PP IX.) 8h.
P.Jackovič, M.Mrava, B.Turček 2.6.2005
1 voľné opak. PP: M. Krasňanský, D.Kopold 15. 9. 2010, morálová IX, variantom v 3 dĺžke
2 voľné opak. PP: M. Peťo, I. Staroň 23. 9. 2010, IX, pôvodný smer
Pozn. Pôvodná schéma uverejnená v Jamesáku v roku 2005 je chybná

Opis voľného prelezu: 15.9.-16.9 ? sme sa spolu s Martinom Krasňanským pustili do voľného prelezu cesty Arkáda na Lomnickú vežu (alebo Vežu PP variantu). Aj keď nám počasie veľmi neprialo a skala bola miestami vlhká, skúsili sme a nakoniec sa podarilo. Tu je krátke zhrnutie:
1.dl (prvá dĺžka z neznámej cesty na rampu), 60m VIII- (RP) (Pozn. tatrynfo:Je to nový smer na rampu, dve skoby)
2.dl 45m pôvodne VII+, náš názor tak VII max (RP)
3.dl 45m pôvodne A4 (skôr asi A1), voľne zatiaľ IX (PP) (Pozn. tatrynfo: Oproti pôvodnej technickej ceste pri voľnom preleze liezol M. Krasňanský od druhého k tretiemu nitu trochu viac vpravo (asi 1,5 metra) od pôvodnej cesty - odhadovaná klasifikácia je skôr IX- ) ;
- uvidíme časom keď bude viac prelezov a klas. sa ustáli. V ceste sme ponechali ďalšie tri skoby, vyčistili ju od lokrov a prekefovali kľúčové stupy a chyty. Jedna rada nad zlato - v dĺžke obť. 9 sa posledný nit (už za strechou) nedá rozumne cvaknúť a preto je lepšie "utekať" platňou a až hore zakladať. Pozor na dlhý pád! Do cesty postačí sada istítok a veľa Mg. Na tretí deň sme ešte pridali RP prelez cesty Hrana PS za VIII+. D.Kopold

Niekoľko fotiek z prelezu - Facebook Tatrynfo


2 voľné opakovanie - viac info

Stručne:
Druhý voľný prelez Arkády sa v perfektnom jesennom počasí podaril dňa 23. 9. 2010 Mirovi Peťovi (HK Jasná Liptovský Mikuláš, SHS JAMES) s Ivanom "Váňom" Staroňom (HK JAMES Bobrovec). Mirovi sa v tretej dĺžke podarilo od druhej skobky vo výleze z previsu preliezť pôvodnou líniou cesty (ponad previs šikmo vľavo hore ku tretiemu nitu), cvaknúť ho z dobrého chytu nad nitom a pokračovať platňou hore na hranu. Týmto spôsobom voľného prelezu táto dĺžka graduje práve v posledných krokoch ponad previs ku tretiemu nitu. Vyliezol ju štýlom PP na druhý pokus, klasifikačne ju odhaduje asi o pol stupňa ťažšiu než pri lezení variantom sprava, kadiaľ ju pri prvom voľnom preleze vyliezol Martin Krasňanský.

8. Star Gate (VIII)
R.Staruch, T.Vaverčák, september 2005

Popis: Cesta vedie medzi Kulhavým a Pitahayou,asi meter naľavo od zreteľnej hrany. Cestu je lezená a zaistená od spodu.

9. Zárez (VI+/VII-)
O. Bizub-Ľ. Kolársky,12.8.2018

Popis: Cesta vedie napravo od Pitahaye v Z-SZ expozícii.
1. dĺžka za VI- 55m,2.dĺžka za VI 45m, 3.dĺžka za VI+ 55m
Prvé dve dĺžky sú odistené v pohode, tretia len sporadicky, v klúčových miestach, takže dobre je sem tam niečo založiť. Miestami nechaná skoba. Do cesty si treba vziať dlšie šlingy, kamarátov a dobrú náladu :-). Lokre sme pozhadzovali, takže by to malo byť ok, no nikdy nevieš - tak bacha!!! Cestou sa dá zlaniť.

Fotoreport na stránke James
Fotoreport Facebook

10. Začiatok príbehu (VIII-)
Stano Filkor, Rado Staruch a Peter Rašo.,leto 2019

istenie: RS1, Prvá dĺžka spolu so Stargate, potom sprava, celkom 140m.