Vysoké Tatry - Solisko Mal�� - 2336 m

Popis - štítu:
Malé Solisko je jedným z výrazných štítov v Soliskovom hrebeni, ktorý je ohraničený Soliskovou štrbinou od Soliskových veží a Vysokou lávkou od Furkotského Soliska, ktoré bolo dávnejšie považované za jeho JV vrchol. Západná stena meria z Furkotskej doliny asi 250 metrov a je obrátená mierne na juh. V polovici hrebeňa sú dve Soliskové veže. Severná je Zadná, južná Predná Solisková veža. Medzi nimi je Nižná Solisková Štrbina. Zadná veža je oddelená Prostrednou Soliskovou štrbinou od Soliskových hrbov. Soliskové hrby pozostávajú zo štyroch výrazných vežičiek (Zadný, Prostredný, Predný a Malý Soliskový hrb) dobre viditeľných z Furkotskej strany a výrazné sú z Mlynice. Do Mlynice spadajú krátkymi stenami na lávku, ktorá prebieha pod nimi. Z lávky zasa strmšími stenami na dno doliny. Prístup k stenám Soliskového hrebeňa je jednoduchý - od turistického chodníka v Mlynickej a Furkotskej doline.

Zostup zo štítu:

Z týchto štítov je možné túru kombinovať s hrebeňom k Prednému Solisku. Pozri Soliskový hrebeň. Na stranu Furkotskej doliny je možné zostúpiť i niektorým z ľahších výstupových žľabov.

1. Fantazmagória (VI) 5h.
M. Sim, I. Staroň, 17. 12. 2013

Viac foto z lezenia na Facebooku
Story o preleze ciest v stene Malého Soliska

2. Sim sala bim (M6) 5h.
M. Sim, I. Staroň, 7. 1. 2014

Viac foto z lezenia na Facebooku
Story o preleze ciest v stene Malého Soliska

3. Mackova cesta (V+, A1) 5hod.
P. Jackovič, Š. Hrdina, 9. 1. 1993

4. Kordys - Maslanka (II-III) 1,5 hod.
R. Kordys, J. Maslanka, 17. 8. 1911, AP XI/46

5. Cesta pre Jana a Oňa (M5) 4,5h.
M. Sim, I. Staroň, 11. 3. 2018

Popis od autorov:V nedeľu 11.03.2018 sa nám s Mirom Simom podarilo vyliezť novú cestu v Tatrách. Po piatich rokoch sme navštívili "našu" stenu - SV stenu Malého Soliska a vyliezli tu novú cestu v ľavej časti steny. V tejto stene máme vylezené tri zo štyroch ciest (z toho dve sú naše) a poznáme ju veľmi dobre. V ľavej časti je jasná línia vysneženého žľabu, ktorým sme chceli liezť. Po dôkladnom preštudovaní fotiek platne v dolnej časti steny, sme v nej našli tenkú špárku, ktorou by sa malo dať dostať do spomínaného žľabu. Počkali sme si na podmienky a v nedeľu šli na to. Prvé dve dĺžky sme liezli tenkými špárkami v kompaktnej platni, kde sa dá sem tam aj niečo zaistiť. Tretia a štvrtá dĺžka vedú strmým snehovým žľabom so skalnými prahmi a posledná dĺžka je skalný kút s nepríjemným previsom tesne pod vrcholom. Zostúpiť z vrcholu je najlepšie po hrebeni smerom na sever cez dva zlaňáky do Soliskovej štrbiny. Odtiaľto ešte jeden zlaňák do žľabu a späť dole pod stenu. Táto nová cesta je najľahšia z ciest čo sme tu liezli, no prvé dve dĺžky v platni určite nie sú zadarmo. Ohodnotili sme ich za M5. Cestu sme venovali našim kamarátom Janovi a Oňovi, ktorí pred dvoma rokmi tragicky zahynuli pri zostupe v zimných Tatrách.

Foto z lezenia na James report

6. Rest day (IV+) 3,5h.
I. Staroň, J. Masárová 5. 7. 2018

Popis od autorov: Vo štvrtok 5.7.2018 sme preliezli novú cestu v mojej oblúbenej SV stene Malého Soliska. Tentokrát sme ju prvý krát navštívili v lete a bolo to fajn. Pomedzi zimné línie sa našlo miesto na letnú ľahkú cestu. Cesta začína pekným lezením v chytovatej 60 metrovej platni v prvej dĺžke. Druhá a tretia dĺžka sú mix chodenia s lezením. Vo štvrtej dĺžke sa opäť kúsok lezie, hlavne v úplnom závere tesne pod hrebeňom. Na štandoch sme osadili vždy 2 nity spojené rep šnúrov. Cestou sa dá zlaniť a vyhnúť sa tak komplikovanému zostupu cez Soliskovú štrbinu späť pod stenu. Štandy sa dajú použiť aj pre cestu "Fantazmagória", ktorú sme síce preliezli v zime, no vyzerá to byť pekná cesta aj na leto. Snaď lezci navštívia tento kľudný kút Tatier a bude sa im nová cesta páčiť.Prajeme pekné a bezpečné lezenie. Ivan Staroň & Jana Masárová (HO James Bobrovec)

Pozn. druhá dĺžka má cca 65m. Liezli sme to so 70m lanami a môj odhad dĺžky bol zlý. Mrzí ma to :-(. Treba si tam urobiť vlastný štand, alebo istič kúsok podliezť (ľahký terén). Zlaniť sa na 60-tkách dá v pohode. A ešte, že prvá dĺžka je asi kus ťažšia ako IV+. Hodia sa tam malé friendy, čoky na zaistenie.

Detail z 1 dĺžky

James Fotoreport
Fotoreport Facebook

7. Hotovô (M6) 7,5h.
M. Sim, I. Staroň, 13. 2. 2022, 210m, 5 dĺžok

FotoTopo