Vysoké Tatry - Solisko ��trbsk�� Furkotsk�� - 2320 m

Popis - štítu:
Furkotské Solisko z Mlynickej doliny: Furkotské Solisko od Štrbského resp. Mlynického Soliska delí sedlo Šedá lávka a od vrcholu Malého Soliska Vysoká lávka. Pod oboma sedlami spadajú hlboké žlaby. Furkotské Solisko z východnej strany sa čnie nad Mlynickou dolinou nad prahom zvaným Mlynická záhradka. Už dávnejšie bol vrchol považovaný za nižší vrchol Malého Soliska. Z horolezeckého hľadiska bol považovaný za druhoradý vrchol hrebeňa. Jeho pozvoľné V úbočie je sutinové a trávou porastené a predstavuje chodecký terén. SV stena štítu nad Mlynickou záhradkou je strmšia a začína skalnou bariérou, ktorá nedávno (2007) prilákala v zime najmä lezcov z Liptova. Stena poskytuje krátke, ale výživné mixové lezenie, teda je vhodná skôr na zimné krátke dni. Výška ciest je od 150 do 200m. Informácie o "Liptovskom sektore", ako nazvali túto malú oblasť liptáci zaslal Ivan Staroň.
Prístup pod stenu:Žlto značkovaným chodníkom do Mlynickej doliny až ponad vodopád Skok, príhodným terénom - odbočíme doľava do Mlynickej záhradky. Zo Štrbského plesa cca 2,5 hod.

Facebook - viac foto

Zostup zo štítu:

Zostup: Ak chceme pokračovať ľahkým terénom po pilieri na vrchol tak je praktickejší zostup na stranu Furkotskej doliny, doľava do Šedej lávky a zo sedla dolu žlabom - (Z strana cesta č.5. ,CH -I, 1 hod.) Zvyčajne sa však po dolezení ciest nepostupuje na vrchol, ale zostupuje doľava do žlabu a späť pod stenu do Mlynickej záhradky. (30min.)

1. Lietací kút (M6, pôvodne V+, A1) 4h.
Miro Sim, Ivan Staroň, 31. 12. 2011
1. OS: M. Červienka, O. Húserka, 20. 12. 2012, navrhovaná klasifikácia M6.
Klasifikácia podľa nás: 1.dl (M6) OS; 2.dl (M5) OS. V ceste sme nepoužili skoby, iba ballnuty a friendy od mikráčov po veľký modrý camalot (BD).

Info z prelezu 4.12.2014: Dnes sme so Stanom Filkorom vyliezli cestu Lietací kút na Furkotské Solisko,štýlom OS - team. Napriek len 2 dlžkam cesta pekná, dojem ale kazia momentálne takmer tragické podmienky - cesta úplne bez ľadu, ale zato s množstvom sypkého nedržiaceho snehu. Prvá dĺžka bude hodne ťažkých M6, navrhol by som to v sprievodcovi opraviť aspon na M6+ nech majú ludia trochu rešpekt, druhá dĺžka može byť tých navrhnutých M5. Ale pozor, v ceste nie su ponechané ziadne istenia - ani na štandoch, info od Húserku-Červienku ,že bez skôb môže spôsobiť dalším dvojkám vážne problémy. Nožové skoby na vytvorenie štandu po prvej dĺžke silne odporúčam. Peter "Helmut " Koteles.

2. Medvec – Sim (V)
Miro Sim, Miro Medvec, 14. 2. 2010

3. Liptovský kút (M7+, pôvodne M5, A2) 4,5h.
Jan Kořínek, Ivan Staroň, 26. 12. 2011

1. free prelez AF: A. Zvara, L. Gubáni, 24.11.2012, 6 hod. klas. M7+ (AF).
Opis free A. Zvara:
Prvá dĺžka pôvodne A2, mne sa podarilo M7+ AF, na PP/RP už nebol čas, - kľúčová pasáž - dlhý krok z dobrej špárky do tenkej zlej, bez dobrých nôh, - zvyšok dĺžky sa ide na vytrvalosť po dobrej špáre.
Druhá dĺžka pôvodne M4 A1, voľne nám to šlo tak M5- OS.
Link na fotky.

1. free prelez PP: Vlado German, Michal Trembáč, 21.1.2017, 6h
Opis prelezu: 1.dĺžka M7+ PP - boulder nad prvým istením po páde na druhý pokus, zvyšok dĺžky OS, 2.-4. dĺžka OS
Je to skutočne pekná cesta, ktorá preverí telo aj hlavu. Prvá dĺžka ide veľmi estetickým tatranským kútom, výzva na prvý pohľad. Úvodný boulder je viac o štastí ako o rozume, mne to vyšlo voľne až na druhý pokus po predchádzajúcom lete do prvého istenia. Ani ďalej v kúte nie je lezenie zadarmo a zábava graduje v posledných metroch pod štandom.

Link na fotky FB.

4. Cesta pre Maťa (M6-, A1) 6h.
Miro Sim, Michal Volf , 23. 12. 2007

5. Pawie oko (VI+) 4h.
A.a M. Probonis, 11. 8. 2011

6. Škótske kvarteto (V) 3,5h.
Miro Sim, Miro Medvec, Ivan Staroň, Michal Volf, 26.12. 2010

7. Vysoká lávka žľabom (IV) 2h.
F. Ždiarsky, I. Treskoň, 19. 10. 1965, AP IX/48.

Spočiatku roklinou až po hlboký previsnutý komín, ktporý obídeme kolmou stienkou zľava (IV) až na lávku v polovici steny. Lávkou doprava až kým sa stráca v stene. Stenou hore do ľahších partií nad previsnutým komínom. Doľava do žlabu a ním ľahko do sedla.

8. Martinova cesta priečne stenou (II-III) 2h.
A. Martin, 18. 9. 1907, APIX/52

V skutočnosti je to prechod položenou sutinovou stenou Furkotského Soliska na Malé Solisko. Nástup v žlabe pod Šedou lávkou medzi skalnými stenami, vyššie sa žľab otvára, odbočíme doprava do východnej trávnato-suťovej steny štítu, pokračujeme šikmo hore, prekročíme rebro štítu a zostúpime do Žlabu cesty č. 7. Ďalej pokračujeme hore stienkami Malého Soliska na vrchol. Úsek na Malé Solisko II-III, ostatné CH-I.

9. Deň vetra (M6-) 4h.
J. Svrček, M. Styk, 1. 12. 2013

10. Posledné predsavzatie (M6) 4,5 h.
J. Svrček 4. 1. 2014
kľúčové dĺžky, istené sólo.