Vysoké Tatry - Solisko ��trbsk�� Furkotsk�� - 2320 m

Popis-štítu / Description:
Furkotské Solisko from Mlynická dolina (valley): Furkotské Solisko is separated from Štrbské (or Mlynické) Solisko by the saddle called Šedá Lávka and from the summit of Malé Solisko by Vysoká lávka. There are deep gullies on both sides of both saddles. The eastern face of Furkotské Solisko is located above Mlynická dolina, above the moraine till called Mlynické záhradka. The summit is considered already for some time as a second summit (of lesser height) of Malé Solisko. The climbers looked at this peak as subsidiary summit of the ridge. The mild E scree slope overgrown with grass is walking terrain. The NE face of the peak is steeper and it starts with rock barrier, which was recently (2007) visited by the climbers from Liptov (region of Slovakia). The routes are usually short but quite demanding, mostly suitable for mixed climbing (short winter days). The height of the routes varies from 150 – 200 meters. The information about “Liptovský sektor (area)”, as the climbers named the area, were provided by Ivan Staroň
Getting there: Follow the yellow hiking trail to Mlynická dolina until you get above waterfall Skok. Then turn to the left to Mlynická záhradka and pick up the easiest way to the face. It takes approximately 2,5 hour from Štrbské pleso.

Facebook - more photos

Zostup zo štítu / Descent:

In case you decide to scramble up the pillar (mild terrain) to the summit, the more convenient descent route is to the Furkotská dolina (valley). You shall turn left and follow the Šedá lávka (ledge) and continue from the saddle down the gully (W face, route no. 5, walking - I, 1 hour) Most common practice is that you avoid the summit and descend to the gully on the left side and down this gully to the base of the face in Mlynická záhradka (30min.) (section of Mlynická dolina)

1. Lietací kút (M6, pôvodne V+, A1) 4h.
Miro Sim, Ivan Staroň, 31. 12. 2011
1. OS: M. Červienka, O. Húserka, 20. 12. 2012, navrhovaná klasifikácia M6.
Klasifikácia podľa nás: 1.dl (M6) OS; 2.dl (M5) OS. V ceste sme nepoužili skoby, iba ballnuty a friendy od mikráčov po veľký modrý camalot (BD).

Info z prelezu 4.12.2014: Dnes sme so Stanom Filkorom vyliezli cestu Lietací kút na Furkotské Solisko,štýlom OS - team. Napriek len 2 dlžkam cesta pekná, dojem ale kazia momentálne takmer tragické podmienky - cesta úplne bez ľadu, ale zato s množstvom sypkého nedržiaceho snehu. Prvá dĺžka bude hodne ťažkých M6, navrhol by som to v sprievodcovi opraviť aspon na M6+ nech majú ludia trochu rešpekt, druhá dĺžka može byť tých navrhnutých M5. Ale pozor, v ceste nie su ponechané ziadne istenia - ani na štandoch, info od Húserku-Červienku ,že bez skôb môže spôsobiť dalším dvojkám vážne problémy. Nožové skoby na vytvorenie štandu po prvej dĺžke silne odporúčam. Peter "Helmut " Koteles.

2. Medvec – Sim (V)
Miro Sim, Miro Medvec, 14. 2. 2010

3. Liptovský kút (M7+, pôvodne M5, A2) 4,5h.
Jan Kořínek, Ivan Staroň, 26. 12. 2011

1. free prelez AF: A. Zvara, L. Gubáni, 24.11.2012, 6 hod. klas. M7+ (AF).
Opis free A. Zvara:
Prvá dĺžka pôvodne A2, mne sa podarilo M7+ AF, na PP/RP už nebol čas, - kľúčová pasáž - dlhý krok z dobrej špárky do tenkej zlej, bez dobrých nôh, - zvyšok dĺžky sa ide na vytrvalosť po dobrej špáre.
Druhá dĺžka pôvodne M4 A1, voľne nám to šlo tak M5- OS.
Link na fotky.

1. free prelez PP: Vlado German, Michal Trembáč, 21.1.2017, 6h
Opis prelezu: 1.dĺžka M7+ PP - boulder nad prvým istením po páde na druhý pokus, zvyšok dĺžky OS, 2.-4. dĺžka OS
Je to skutočne pekná cesta, ktorá preverí telo aj hlavu. Prvá dĺžka ide veľmi estetickým tatranským kútom, výzva na prvý pohľad. Úvodný boulder je viac o štastí ako o rozume, mne to vyšlo voľne až na druhý pokus po predchádzajúcom lete do prvého istenia. Ani ďalej v kúte nie je lezenie zadarmo a zábava graduje v posledných metroch pod štandom.

Link na fotky FB.

4. Cesta pre Maťa (M6-, A1) 6h.
Miro Sim, Michal Volf , 23. 12. 2007

5. Pawie oko (VI+) 4h.
A.a M. Probonis, 11. 8. 2011

6. Škótske kvarteto (V) 3,5h.
Miro Sim, Miro Medvec, Ivan Staroň, Michal Volf, 26.12. 2010

7. Vysoká lávka žľabom (IV) 2h.
F. Ždiarsky, I. Treskoň, 19. 10. 1965, AP IX/48.

Spočiatku roklinou až po hlboký previsnutý komín, ktporý obídeme kolmou stienkou zľava (IV) až na lávku v polovici steny. Lávkou doprava až kým sa stráca v stene. Stenou hore do ľahších partií nad previsnutým komínom. Doľava do žlabu a ním ľahko do sedla.

8. Martinova cesta priečne stenou (II-III) 2h.
A. Martin, 18. 9. 1907, APIX/52

V skutočnosti je to prechod položenou sutinovou stenou Furkotského Soliska na Malé Solisko. Nástup v žlabe pod Šedou lávkou medzi skalnými stenami, vyššie sa žľab otvára, odbočíme doprava do východnej trávnato-suťovej steny štítu, pokračujeme šikmo hore, prekročíme rebro štítu a zostúpime do Žlabu cesty č. 7. Ďalej pokračujeme hore stienkami Malého Soliska na vrchol. Úsek na Malé Solisko II-III, ostatné CH-I.

9. Deň vetra (M6-) 4h.
J. Svrček, M. Styk, 1. 12. 2013

10. Posledné predsavzatie (M6) 4,5 h.
J. Svrček 4. 1. 2014
kľúčové dĺžky, istené sólo.